Fiberoptik 2 m inkl ljuskälla — 100 trådar
Art.nr: 91MSG
5.0 · recensionerBeskrivning
Fiberoptik – en magisk värld av ljus och färg
Upplev alla regnbågens färger i en fascinerande och föränderlig ljusupplevelse.
Tusentals små ljuspunkter rör sig långsamt genom de fiberoptiska trådarna och skapar ett förtrollande skådespel av färger och ljus. De mjuka färgväxlingarna fångar blicken och uppmuntrar användaren att följa ljuset, sträcka sig efter trådarna, hålla i dem och utforska.
Fiberoptik är mer än bara vackert ljus – det är en sinnesupplevelse som engagerar både syn och känsel. De mjuka trådarna inbjuder till att plocka, känna, pilla och leka, samtidigt som det föränderliga ljuset skapar en spännande visuell upplevelse.
Ljuskällan som används för fiberoptiken har LED-belysning, vilket innebär att den inte blir varm. Den är enkel att montera och kan placeras diskret, vilket gör att fokus hamnar på själva ljusupplevelsen.
Skapa olika miljöer och upplevelser
Fiberoptiken passar lika bra i ett vitt eller svart Sinnesrum som i ett tematiserat rum. Med rätt omgivning kan den exempelvis bli en del av en havsmiljö, en skog eller en annan fantasifull värld.
För bästa upplevelse rekommenderar vi att fiberoptiken arrangeras i något av våra anpassade fästen. Den kan också placeras på exempelvis en vattensäng, där användaren kan låta trådarna falla över kroppen och uppleva ljuset på nära håll.
När fiberoptiken hänger från tak eller vägg kan den förvandlas till ett skimrande vattenfall av ljus – en upplevelse som både fascinerar och skapar lugn.
En produkt – många möjligheter
Fiberoptiken kan användas på många olika sätt beroende på syftet och individens behov. Den kan exempelvis användas för att:
- stimulera syn och färguppfattning
- erbjuda en taktil och utforskande upplevelse
- skapa färgmatchning och sorteringslek
- uppmuntra till lek, aktivitet och samspel
- förstärka storytelling och tematiska miljöer
- öka vakenhet och uppmärksamhet
- skapa fokus och nyfikenhet
- erbjuda en lugnande och avkopplande upplevelse – utan krav på association eller aktivitet
Fiberoptiken kan alltså vara precis det användaren behöver i stunden – en spännande lekfull upplevelse, ett verktyg för utforskande eller helt enkelt ett vackert och lugnande ljus att vila blicken på.
Funktioner & specifikationer
Fiberoptiken kan erbjudas i olika storlekar och modeller!
Fiberoptik 200 trådar 2 meter - när du vill ha en fyllig fiberoptik. Passar i alla våra fästen.
Fiberoptik 200 trådar 3 meter - lämplig när ni hänger från tak så att dem kommer tillräckligt långt ner om det är er önskan.
Fler modeller finns på begäran.
UV fiberoptik 100 trådar 2 meter - fiberoptik som har färgade trådar och om ni belyser med UV ljus blir den självlysande - passar alla våra fästen.
UV fiberoptik 200 trådar 2 meter - fiberoptik som har färgade trådar och om ni belyser med UV ljus blir den självlysande när du vill ha en fyllig fiberoptik. Passar i alla våra fästen.
Jumbo Fiberoptik - en modell med färre trådar, kan mer liknas vid slangar.
Tillbehör (ingår ej):
Produktfakta
Kan torkas av och rengöras med mild tvållösning.
Extra information
- Storlek: 100 trådar, 2 m